Kyselina hyaluronová si v posledních letech udělala jméno v krajině péče proti stárnutí a proti vráskám. Injekce kyseliny hyaluronové jsou dokonce nabízeny v kosmetické chirurgii, aby pleť získala novou mladistvost. Ale co to přesně je a jak kyselinu hyaluronovou začlenit do své kosmetické rutiny?

Co je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová, molekula přirozeně přítomná v kožních tkáních, tvoří, zejména se svým vedlejším kolagenem, podpůrnou strukturu kůže. Kyselina hyaluronová, známá pro své mimořádné hydratační vlastnosti, je to, čemu se říká zvlhčovadlo. Přitahuje vlhkost do pokožky a zadržuje ji, čímž zajišťuje udržení úrovně hydratace epidermis. Je to skutečná houba, dokáže zadržet ve vodě až 1000násobek své hmotnosti! Kyselina hyaluronová má na pokožku mnoho účinků: přispívá k její odolnosti a vláčnosti, vyhlazuje vrásky a jemné linky a zajišťuje svěží pleť. Kyselina hyaluronová také posiluje ochrannou roli hydrolipidického filmu a pomáhá mu bránit se před vnějšími agresemi. Jediný problém je, že doplňování naší vlastní zásoby kyseliny hyaluronové se v průběhu let zpomaluje.

Proč kyselina hyaluronová v pokožce postupně ubývá?

Pokožka postupem času ztrácí obsah kyseliny hyaluronové. Co to způsobuje? Stárnutí a environmentální stres. Kyselina hyaluronová má velmi krátkou životnost, méně než 24 hodin. Proto ji tělo musí neustále produkovat. Od 20. roku života se však metabolická aktivita těla zpomaluje a totéž dělá přirozená tvorba kyseliny hyaluronové. Tento jev se zrychluje kolem 30. roku a do 50. roku života zmizí téměř polovina původního množství. Dá se říct, že od 20 let ztrácí naše pleť každých 10 let 10 % obsahu kyseliny hyaluronové.

Environmentální stres také urychluje každodenní ztrátu kyseliny hyaluronové z dermis a epidermis. Znečištění našeho převážně městského života, modré světlo z obrazovek našich notebooků nebo dokonce ultrafialové paprsky postupně snižují přirozené zdroje kyseliny hyaluronové v kůži.

Kyselina hyaluronová a stárnutí pleti: Dvě strany téže mince

Pokles produkce kyseliny hyaluronové oslabuje hydrolipidický film. Ten hůře zadržuje vodu a snadno se dehydratuje. Stává se propustnější pro vnější agrese a hůře regeneruje. Kožní tkáně také ztrácejí svou substanci. Tón pleti se zhoršuje a na obličeji se objevují vrásky. Jak jistě víte, kyselina hyaluronová působí přímo na projevy stárnutí pleti.

Dobrá zpráva je, že kyselinu hyaluronovou je možné do pokožky znovu navrátit, aby se kompenzovala její ztráta. Čím nižší je molekulová hmotnost kyseliny hyaluronové, tím hlouběji proniká do vrstev pokožky a tím více se zvyšuje její biologická aktivita. Vysokomolekulární kyselina hyaluronová (vyšší než 1 MDa) tak působí na povrchu pokožky. Vyhlazuje její povrch a posiluje buněčnou soudržnost, aby se snížil výskyt vrásek. Nízkomolekulární kyselina hyaluronová (10-20 kDa) působí zevnitř. Poskytuje pokožce vyplňující efekt a stimuluje růstové faktory ke ztluštění pokožky a podpoře proliferace buněk.

Jak zachovat a kompenzovat obsah kyseliny hyaluronové v pokožce?

Payot speciálně vyvinul Lisse, novou řadu péče o pleť obohacenou o duo nízkomolekulární a vysokomolekulární kyseliny hyaluronové. Jejím cílem je obnovit v pokožce správnou rovnováhu kyseliny hyaluronové. Objevte Sérum Booster Repulpant, gel s vysokou koncentrací kyseliny hyaluronové pro hladší a plnější pleť. Může být aplikován samostatně jako maska ​​nebo jako sérum pod denní krém Crème Lissante Rides. Tato denní péče chrání pleť před každodenními agresemi, včetně známého modrého světla. Na noc poskytuje Sleeping* Crème Resurfaçante regenerující a vyhlazující účinky pro efekt nové pleti hned po ránu. Dík AHA z ibišku noc za nocí jemně exfoliuje pleť a tím jí pomáhá regenerovat.

A konečně, pro zaneprázdněné krásky, které hledají rychlé výsledky, 10denní kúra Cure 10 jours Éclat Express zanechává vaši pleť viditelně mladší za pouhých 10 krátkých dní. Ve dne a v noci se střídají dvě aktivní látky proti stárnutí – retinol a kyselina hyaluronová – renovační a vyživující ampule tohoto ošetření stimulují obnovu buněk a kompenzují zpomalení produkce kyseliny hyaluronové s věkem. Výsledek: Vaše pleť je vyplněná, vrásky redukované a zářivě krásná!

SLEEPING CRÈME RESURFAÇANTE

Noční vyhlazující a regenerační krém

CRÈME LISSANTE RIDES

Denní vyhlazující krém

SÉRUM BOOSTER REPULPANT

Koncentrované vyhlazující sérum

CURE 10 JOURS RIDES ÉCLAT EXPRESS

10denní kúra s kys. Hyaluronovou a retinolem