Věděli jste, že vitamin C je jednou z nejdiskutovanějších a nejzkoumanějších složek v kosmetickém průmyslu? Jeho účinky na pleť jsou všeobecně známé a vědecké studie potvrzují jeho schopnost pozitivně ovlivňovat zdraví a vzhled naší pleti. V tomto článku se proto podíváme na to, proč by kosmetika s jeho obsahem neměla chybět ve vaší kosmetické výbavě.

Vitamin C, známý také jako kyselina askorbová, je důležitý antioxidant a vitamin nezbytný pro řadu tělesných funkcí.

Proč by neměl chybět ve vaší koupelně?

  1. Má silný antioxidační účinek

Vitamin C je jedním z nejúčinnějších dostupných antioxidantů, které chrání pokožku. Má schopnost neutralizovat volné radikály, které jsou zodpovědné za poškození buněk a proces stárnutí. Chrání také pokožku před předčasným stárnutím a zlepšuje její celkový vzhled.

  1. Podporuje tvorbu kolagenu

Kolagen je bílkovina nezbytná pro pevnost, pružnost a mladistvý vzhled pokožky. Vitamin C je nezbytný při tvorbě kolagenu tím, že podporuje syntézu této důležité bílkoviny. Pravidelné používání přípravků s vitaminem C může zvýšit hladinu kolagenu v pokožce a zlepšit její strukturu a texturu.

  1. Snižuje pigmentaci a rozjasňuje tón pleti

Má schopnost zpomalovat tvorbu melaninu v pokožce. A může nám pomoci zmírnit hyperpigmentaci a tmavé skvrny. Při pravidelném používání může také pomoci dosáhnout rovnoměrného a jasnějšího tónu pleti a zlepšit její celkový vzhled. 

  1. Chrání před škodlivými účinky slunečního záření

Sluneční záření je jedním z hlavních faktorů, které přispívají k předčasnému stárnutí pokožky a tvorbě vrásek. Vitamin C dokáže chránit pokožku před škodlivými účinky slunečního záření a pomáhá snižovat poškození způsobené UV zářením. Můžete jej bez obav používat i v létě za předpokladu, že se před slunečními paprsky řádně chráníte.. 

Kdy by se měl vitamin C používat? 

Lze jej používat ráno nebo večer, záleží na vašich preferencích. Doporučuje se však dříve ráno kvůli jeho antioxidačním vlastnostem, které jsou během dne nejužitečnější. Pokud používáte sérum s vitaminem C na bázi oleje a máte pocit, že je na ráno příliš mastné, je lepší ho aplikovat večer.

Sami zjistíte, která doba vám nejlépe vyhovuje vzhledem ke konzistenci výrobku. Obecně platí, že produkty na bázi vody jsou vhodnější pro použití ráno, zatímco produkty na bázi oleje jsou vhodnější pro večer. Abyste viděli skutečné výsledky, doporučuje se používat je každý den. Viditelné zlepšení pleti můžete očekávat již po několika týdnech. 

S čím by se vitamin C neměl kombinovat? 

Vitamín C by se neměl kombinovat s retinolem ve stejné rutině kvůli možnému podráždění. Tyto dva silné antioxidanty mají často odlišné pH a je lepší je používat v různou dobu – vitamin C ráno a retinol večer. Na druhou stranu je bezpečné kombinovat vitamin C s vitaminem E, kyselinou ferulovou nebo niacinamidem.

NAŠE TIPY 

VITMINOVÝ KIT MY PAYOT

Rozjasňující hydratační péče

MY PAYOT SÉRUM VITAMINE C ÉCLAT

Rozjasňující sérum s vitamínem C

MY PAYOT CRÈME VITAMINÉE ÉCLAT

Vitamínový krém pro rozjasnění pleti