Pupínky, černé tečky a komedony se často objevují během puberty, klíčového období, kdy tělo přechází z dětství do dospělosti. Nepropadejte panice, v naprosté většině případů jsou tyto nedokonalosti přechodné a existuje mnoho tipů, jak se jich zbavit a zabránit jejich vzniku.

Vhodnou péčí o pleť zastavíte tvorbu nedokonalostí. Pupínky a nedokonalosti se obvykle objevují na pokožce obličeje mezi 12. a 20. rokem života. Důvod: pilosebaceózní folikuly vylučují nadměrné množství kožního mazu. Pokožka se mastí, póry se rozšiřují a mají tendenci se ucpávat, což vede k zánětům.

ÚČINNÉ A ŠETRNÉ ČIŠTĚNÍ PLETI

Proti skvrnám není nic lepšího než svědomité čištění pleti. Je to neomylná zbraň, která omezuje nadbytečný kožní maz a zároveň zbavuje pleť vnějších vlivů, které ji zcitlivují, jako jsou částice znečištění a další nečistoty.

Pokud máte smíšenou až mastnou pleť se sklonem k nedokonalostem, je pro vás určen Gelée Nettoyante Pâte Grise. Mikrokuličky rostlinného uhlí působí jako magnet a zbavují pokožku nečistot. Na mokré pokožce se promění v jemnou bílou pěnu, která se pod prsty rozplývá. Tento parfémovaný pěnivý gel zanechává na tváři příjemný pocit čistoty a lahodnou vůni růží a pomačkaných listů.

Ve dnech, kdy používáte čisticí micelární mléko, můžete svou čisticí rutinu završit odstraněním posledních nečistot pomocí Eau Purifiante Pâte Grise. Tato dvoufázová pleťová voda odstraňuje přebytečný kožní maz a stahuje póry. Díky obsažené kyselině salicylové, která je základní složkou péče proti nedokonalostem, podporuje odlupování a zdokonaluje strukturu pleti. Jemný prášek na bázi zinku, který je známý svými vlastnostmi regulujícími tvorbu kožního mazu, zmatňuje pleť.

ROZHODNĚTE SE PRO OČISTNOU KOSMETICKOU PÉČI

Pokud je Vaše pleť náchylná k nedokonalostem, je nutné používat čisticí péči o pleť. Vyberte si sérum a denní a/nebo noční krém se složkami s čisticím účinkem, jako je Concentré-Anti-Imperfections Pâte Grise a Pâte Grise Jour nebo Pâte Grise Nuit. Na bázi výtažků z máty a zinku pomáhají rychle odstraňovat nedokonalosti a zabraňují jejich návratu, přičemž pleť chrání. Připomínáme, že sérum by se mělo vždy nanášet před krémem.

V závislosti na potřebách vaší pleti můžete masku používat jednou nebo dvakrát týdně. Pleťová maska Charbon Pâte Grise jemně čistí a zmatňuje. Její jedinečná černá textura kombinuje ultraabsorpční vlastnosti dřevěného uhlí s čisticími vlastnostmi jemného kaolinového jílu. Tím redukuje nedokonalosti. Další tip: matující papíry Pâte Grise Papiers Matifiants, které pomáhají odstranit lesk kdykoli během dne.

Čas od času, když už je obtížné nedokonalosti zvládat s domácí péčí nebo jen jako preventivní opatření, může ošetření v salonu přinést příjemné výsledky. V salonech Payot doporučujeme kabinové ošetření La Pureté, které je speciálně určeno pro pleť s nedokonalostmi.

CÍLENĚ OŠETŘOVAT NEDOKONALOSTI

Společnost Payot vyvinula vítězné trio, které cíleně ošetřuje již existující nedokonalosti:

 • 1. Krok: kultovní produkt Pâte Grise L’originale, který pomáhá redukovat nedokonalosti pleti a urychluje jejich vymizení. Jeho vysoce účinné složení je založeno na apatykářském know-how a působí, zatímco vy spíte.
 • Krok 2: Vysušující gel Spéciale 5, který vysuší a pomůže redukovat stávající skvrny. Je obohacen o esenciální tea tree olej.
 • Krok 3: Pâte Grise Nude SPF30 pro diskrétní a přirozené zakrytí malých nevzhledných nedokonalostí. Pleť je viditelně sjednocená a harmonická.

NAŠE TIPY PRO PREVENCI VZNIKU NEDOKONALOSTÍ

 1. Nikdy nevynechávejte odlíčení

V noci se pokožka sama regeneruje. Pokud na jejím povrchu před spaním necháte vrstvu make-upu a nečistot, nebude se moci správně obnovit a po probuzení se vám zaručeně objeví nedokonalosti! Nemůžeme to dostatečně zdůraznit: chcete-li mít krásnou pleť, je nutné ji před spaním vyčistit.

 1. Dodržujte několik hygienických pravidel.

Telefon, který se používá po celý den, strká se do tašky nebo se nechává na stole, je skvělým přenašečem bakterií. Nezapomeňte pravidelně čistit obrazovku a nedotýkejte se obličeje, pokud jste si předtím neumyli ruce. Mezi další často opomíjená hygienická pravidla patří pravidelná výměna povlaků na polštáře a ručníků a čištění štětců na make-up po každém použití.

 1. Vyhýbejte se kouření

Cigarety škodí vašemu zdraví, ale vaše pokožka je také nemá ráda. Nikotin ničí vitamin C nezbytný pro tvorbu kolagenu, který zajišťuje pružnost pokožky. Výsledek: stárnutí pleti se urychluje. Toxicita cigaretového kouře působí také na zmenšení velikosti cév. Kyslík a živiny přenášené krví se obtížněji dostávají ke kožním buňkám. Pleť se stává šedivější a matnější.

 1. Chránit se před sluncem

Slunce není dobrým spojencem problematické pleti. Ačkoli na první pohled vysušuje nedokonalosti a činí pleť harmoničtější, ve skutečnosti pleť zhrubne a brání přirozenému odtoku kožního mazu. Jakmile léto skončí, dostaví se obávaný „efekt odrazu“. Pokožka znovu získá svou normální tloušťku a uvolní veškerý maz, který byl zachycen, což vede ke vzniku nedokonalostí. Omezte pobyt na slunci a chraňte svou pokožku ochranným faktorem.

FACE-MAPPING POMŮŽE K POCHOPENÍ PŮVODU PUPÍNKŮ, ABYSTE SE JIM MOHLI LÉPE VYHNOUT

Připomínáme, že koncept face-mapping, který pochází z čínské medicíny, nebyl vědecky prokázán a v žádném případě nenahrazuje diagnózu praktického lékaře nebo dermatologa.

Koncept face-mappingu spočívá v tom, že každá oblast obličeje je spojena s orgánem. Pokud se vám na jedné z těchto oblastí objeví pupínky, znamená to, že orgán, který je k ní připojen, trpí poruchou. Myšlenka je taková, že tělo by prostřednictvím kůže, největšího orgánu v těle, vyjádřilo, že je něco v nepořádku. Uveďme několik příkladů podle face-mappingu:

 • Pokud máte na čele pupínky: trávicí systém vidí červeně, pupínky mohou být důsledkem přejídání nebo špatné výživy;
 • Pokud máte pupínky mezi obočím: možná jste prožili opileckou noc nebo máte potravinovou intoleranci, vaše játra vám vysílají signál;
 • Pokud máte pupínky na čelistních kostech: může jít o hormonální nerovnováhu nebo o menstruaci;
 • Pokud máte pupínky na spáncích: vaše ledviny si žádají vodu, aby odvedly toxiny a umožnily jim znovu správně fungovat;
 • Pokud máte na bradě pupínky: možná jste se v posledních dnech přejídali nebo jste neměli příliš vyváženou stravu.

I když se s pupínky a skvrnami v pubertě setkává naprostá většina dospívajících, je to pro sebevědomí obtížné a náročné období. U mladistvého akné je někdy nutná specifická léčba, proto je důležité vyhledat odbornou pomoc již při prvních příznacích. V době filtrů na Instagramu a úprav fotografií zapomínáme, že pleť je živá a neustále se mění. Krása není o pupíncích a vzhledu, ale o sebevědomí a pohodě.